آخرین آموزش ها

 

برای دریافت مزایای استخرهای پرورش ماهی

   هشت ضلعی بر رو عکس بالا کلیک کنید

ورود به سایت

اوقات شرعی

پنجمین جشنواره طبخ آبزیان در شهرستان خلخال شهر هشجین و یازدهمین جشنواره در سطح استان اردبیل در مورخ 14/02/98 با حضورمدیر کل شیلات استان ، معاون محترم سیاسی فرماندار خلخال، امام جمعه محترم شهر هشتجین، بخشدار وشهردارمحترم ، روسای محترم ادارات و مردم فهیم شهر هشتجین در سالن شهید رجبی آن شهر برگزار گردید.

حاج آقا نعمتی امام جمعه هشجین در برگزاری جشنواره طبخ آبزیان  با اشاره به تعامل و همکاری مسئولین بخش، هدف از برگزاری جشنواره ها را ایجاد شور و نشاط اجتماعی در بین مردم دانسته و افزوند ماهیگیری به عنوان یک ورزش مفرح و شاداب از جمله ورزشهایی است که در متون اسلامی به آن اشاره شده است.

امام جمعه هشتجین با اشاره به سابقه و ریشه موسیقی در اسلام نزول قرآن با آهنگ و ریتم خاص را نوعی موسیقی دانسته و استفاده از موسیقی را برای ایجاد شور و نشاط در جشنواره ها لازم دانستند.

آقای دکتر واعظی مدیرکل محترم شیلات استان سخنران بعدی جشنواره بودند که با اشاره به سرانه مصرف ماهی (در دنیا 16 کیلوگرم ، در کشور 5/11 کیلوگرم و در استان اردبیل 11 کیلوگرم) هدف گزاری اداره کل شیلات استان جهت ترویج مصرف آبزیان را رسیدن به میانگین مصرف کشوری با برگزاری جشنواره های طبخ آبزیان و همچنین برگزاری کلاسهای آموزشی رایگان در بین مردم اعلام نمودند.

ایشان با اشاره به فواید مصرف ماهی در وعده های غذایی، اسیدهای چرب اشباع نشده و پروتئین های موجود در گوشت ماهی را یکی از باارزشترین پروتئین های موجود در ماهی دانستند که از گرفتگی عروق جلوگیری نموده و موجب تنظیم ضربان قلب انسان نیز می شود.

مدیرکل شیلات استان اردبیل با اشاره به نوع طبخ آبزیان و ماهی، سرخ کردن ماهی در روغن را بدترین نوع طبخ ماهی دانست که موجب از بین رفتن پروتئین ها و اسیدهای چرب با ارزش موجود در گوشت ماهی می شود وی با اشاره به تنوع پخت آبزیان در استانهای ساحلی افزودند، 140 الی 150 نوع روش طبخ ماهی تاکنون از طریق برنامه تلویزیونی سوهدیه از صدا وسیمای استان پخش گردیده است .

ایشان اظهار داشتند : با هدف دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی ورونق تولید، اداره کل شیلات استان نسبت به آموزش رایگان متقاضیان پرورش ماهی و همچنین برگزاری جشنواره های طبخ آبزیان در کلیه شهرستانهای استان اقدام نموده است.

دکتر واعظی با اشاره به مشکلات موجود در سیستم اداری استان و عدم همکاری دستگاههای مرتبط در حاشیه رودخانه قزل اوزن اشاره کرد و افزود چنانچه اینگونه مشکلات برطرف شود با توجه به ظرفیتهای شهرستان خلخال و امکان پرورش ماهیان سردآبی و گرم آبی و همچنین ماهیان خاویاری در این منطقه ما می توانیم صنعت پرورش آبزیان را در این شهرستان با مشارکت مردم عزیز شهرستان خلخال توسعه دهیم. در پایان جشنواره به نفرات برتر به انتخاب داوران جوایز ارزنده اهدا گردید.